Site Loader

Protetyka zębowa – ważna dziedzina stomatologii

Definicja protetyki zębowej

Protetyka Poznań pomaga nam uzupełnić wszelkie braki zębowe, przywracając naszemu zgryzowi jego odpowiednie funkcje. Wykorzystuje się w protetyce przeróżne odmiany protez. Protetyka zębowa to nic innego jak dział stomatologii, który za zadanie ma odtwarzać odpowiednią postać zgryzu. Na pewno także wpływa na wygląd naszych zębów. Jej działania konieczne są, gdy pacjent się boryka z utrata zębów bądź u niego doszło do ich bardzo mocnego uszkodzenia, na przykład na skutek wypadku. Działania się podejmuje, gdy zawiodą wszelkie metody odbudowy znane zachowawczej stomatologii.

Protetyka Poznań pomaga nam uzupełnić wszelkie braki zębowe, przywracając naszemu zgryzowi jego odpowiednie funkcje

Do protetycznego leczenia musi nas zakwalifikować lekarz. Każdy przypadek wymaga podejścia indywidualnego, ponieważ nie ma dwóch identycznych problemów, a dwa różne organizmu zareagować mogą inaczej skrajnie na takie same działania. W tymże celu stomatolog przeprowadza najpierw bardzo szeroki wywiad z pacjentem, a potem wykonuje badanie szczegółowe. Konieczne jest także wykonanie różnego rodzaju badań. Następnie lekarz pacjenta informuje o wszelkich dostępnych możliwościach leczenia, przedstawiają mu wszelkie efekty, a zarazem określa wszelkie koszty każdej procedury. To pacjent dokonuje wyboru ostatecznego spośród opcji wskazanych przez dentystę. Omówione szczegółowo zostają także etapy poszczególne leczenia, które odpowiednio należy rozłożyć w czasie, aby się okazały w pełni skuteczne.

Podstawowy podział protez to na protezy stałe oraz na protezy, które są ruchome. Pierwsze, jak się łatwo domyślić, osadzone zostają w jamie ustnej na stałe. Jako najdoskonalsze spośród nich uznaje się zębowe implanty. Przy ich wykorzystaniu ukrywa się wszelkie ubytki uzębienia, a do tego przywraca aparat prawidłowy żucia. Mamy do czynienia ze specjalnymi śrubami, które są wykonane z tytanu, czy też tlenku cyrkonu. Wszczepia się je w dziąsła. Przejmują one funkcje korzeni naturalnych zębowych. Jest to oczywiście dosyć kosztowne, ale jednocześnie rozwiązanie to jest bardzo trwałe.

Do protetycznego leczenia musi nas zakwalifikować lekarz

Wśród uzupełnień protetycznych stałych znajdują się protetyczne mosty, jak i wkłady koronowe. Pierwsze są wykorzystywane, gdy trzeba odbudować większy fragment uzębienia. Mosty tworzą ze sobą połączone korony protetyczne. Z kolei korony pojedyncze mają za zadanie odbudować wyłącznie naturalną zębową koroną. Jest to dla nas bardzo duża szansa, aby znów się cieszyć pięknym, białym i zdrowym uśmiechem. Właśnie taki jest nasz cel i tego się trzymamy. Marzenie może stać się rzeczywistością.

Alicja