Site Loader

Zabiegi stomatologiczne wymagają stosowania wielu rozmaitych urządzeń, narzędzi i akcesoriów, do których widoku większość pacjentów zdążyła się już przyzwyczaić. Coraz bardziej nowoczesne fotele, możliwość wykonania zdjęcia rtg szczęki w czasie wizyty, szybkoobrotowe wiertarki stomatologiczne, zdecydowanie zmniejszające dyskomfort w czasie opracowywania ubytków… Coraz częściej jednak pacjenci są informowani o wykorzystywaniu przez gabinet mikroskopu.  Do czego służy mikroskop w czasie zabiegów stomatologicznych?

Poznań stomatolog mikroskop – jaki to rodzaj usługi dentystycznej?

Widząc hasło Poznań stomatolog mikroskop, pacjenci zastanawiają się czasem, czy to nie jakaś pomyłka. Do niedawna mikroskopy kojarzyły się głównie z pracą laboratoryjną. Obecnie jednak z mikroskopów korzysta większość nowoczesnych klinik i gabinetów stomatologicznych. Mikroskop w gabinecie stomatologicznym nie oznacza konkretnej usługi czy zabiegu. Jest narzędziem, wykorzystywanym w czasie wielu różnorodnych procedur leczniczych, w celu ułatwienia ich wykonania, zwiększenia dokładności i precyzji. Dzięki dużemu powiększeniu uzyskanemu dzięki systemowi optycznemu urządzenia, lekarz stomatolog może dokładniej obejrzeć opracowywany obszar (np. kanały zębowe w czasie ich wypełnienia czy planowanej ekstrakcji zęba).

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu stomatologicznym

Mikroskop w leczeniu stomatologicznym pełni rolę nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie przyrządu optycznego o funkcji zbliżonej do stosowanego od dawna lusterka dentystycznego. Dzięki mikroskopowi, dentysta uzyskuje jednak dużo większe powiększenie i wyraźny obraz obserwowanego obszaru, co przydaje się w przypadku wszystkich zabiegów wymagających dokładności i precyzji. Urządzenie stosowane jest z powodzeniem w wielu obszarach leczenia stomatologicznego, takich jak:

  • stomatologia zachowawcza, gdzie mikroskop ułatwia precyzyjne wypełnianie i opracowywanie ubytków,
  • endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Dzięki zastosowaniu dużych powiększeń możliwe jest precyzyjne wypełnienie i opracowania kanałów a także kontrola wykonanych wypełnień, niewidocznych gołych okiem,
  • chirurgia stomatologiczna i szczękowa, gdzie dzięki zastosowaniu mikroskopu możliwe jest często zmniejszenie obszaru inwazyjnego leczenia, co znacznie ułatwia i skraca proces późniejszego gojenia,
  • periodontologia, w trakcie leczenia chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej. Dokładny obraz mikroskopowy pozwala na postawienie trafniejszej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda zastosowanie mikroskopu u stomatologa?`

Mikroskop wykorzystywany przez stomatologów nie różni się zasadniczo od urządzeń stosowanych w laboratoriach. Jego budowa i zasada działania jest taka sama. Lekarz podczas zabiegu patrzy przez okular, za którym znajdują się rozmaite pokrętła umożliwiające regulację systemu optycznego i uzyskanie odpowiedniego powiększenia i ostrości. Na końcu umieszczona jest soczewka, odpowiadająca za uzyskanie powiększonego obrazu.

Dla ułatwienia pracy, mikroskop umieszczany jest na ruchomym ramieniu, mocowanym do ściany lub sufitu. Dzięki mobilności ramienia i jego regulacji, lekarz może korzystać z mikroskopu w dowolnym momencie zabiegu. Nie wymaga to zmiany pozycji pacjenta ani przechodzenia w inne miejsce. To mikroskop, dzięki ruchomemu ramieniu, jest zbliżany do fotela i ustawiany w odpowiednim położeniu, aby uzyskać oraz wybranego obszaru.  Obraz wyświetlany jest na ekranie oraz przesyłany do komputera, gdzie może zostać zapisany i dołączony do dokumentacji pacjenta. Może również stanowić punkt odniesienia dla przyszłej diagnostyki lub ocebny postępów leczenia.

Alicja