Site Loader

Leczenie stomatologiczne przy pomocy mikroskopu jest czasem konieczne podczas zabiegu endodontycznego, czyli kanałowego. Dowiedz się na czym polega Poznań leczenie pod mikroskopem i jak dbać o zęby, aby go uniknąć.

Jak wygląda leczenie zęba pod mikroskopem?

Podczas leczenia zęba przy użyciu mikroskopu pacjent leży na fotelu stomatologicznym jak przy każdym leczeniu. Mikroskop znajduje się nad jego głową i nie ma żadnego wpływu na komfort. Stomatolog używa go z kilku powodów:

  1. lokalizacja kanałów i ustalenie ich kształtu
  2. opracowanie i wyczyszczenie kanałów w trakcie leczenia endodontycznego
  3. kontrola czystości kanałów.

Leczenie stomatologiczne przy pomocy mikroskopu jest czasem konieczne podczas zabiegu endodontycznego, czyli kanałowego

Poza leczeniem endodontycznym, mikroskop przydaje się także w trakcie:

  1. przygotowywania wkładów protetycznych
  2. zabiegów chirurgii stomatologicznej
  3. standardowej diagnostyce (mikroskop pozwala zauważyć najmniejsze pęknięcia szkliwa, czy nieszczelne wypełnienie).

Przebieg leczenia endodontycznego

Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa zajętą przez próchnicę miazgę. Z uwagi na to, że zabieg jest bolesny, najpierw pacjent jest miejscowo znieczulany. Stomatolog dobiera rodzaj znieczulenia indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę także to, na którym zębie będzie pracować.

Następnie lekarz rozwierca ząb i usuwa miazgę. Po oczyszczeniu komory zęba wraz z kanałami wypełnia je przy pomocy biozgodnego materiału. Najczęściej jest nim gutaperka. Ostatnim etapem pracy lekarza jest odbudowanie korony zęba.

Czasem udaje się odbudować ząb przy użyciu kompozytu (potocznie zwanego plombą). To światłoutwardzalny materiał, który cechuje się wysoką estetyką i trwałością. Jeśli ząb był bardzo zniszczony, można go odbudować przy pomocy korony ceramicznej.

Cały zabieg, nawet jeśli konieczne jest Poznań leczenie pod mikroskopem, odbywa się w czasie jednej około 40-minutowej wizyty. Czasem zdarza się, że na pierwszej wizycie stomatolog jedynie oczyszcza ząb i umieszcza w nim opatrunek a na kolejnej kontynuuje i kończy leczenie.

Jak uniknąć leczenia kanałowego

Aby uniknąć leczenia kanałowego, trzeba dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa. Zęby należy myć dwa razy dziennie. Do tego należy je płukać płynem stomatologicznym i nitkować, by próchnica nie pojawiła się między nimi. Wcześnie wykryte zmiany bakteryjne można zatrzymać, a zęby wyleczyć bez konieczności wykonywania leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe to czasem ostateczność przed wyrwaniem zajętego próchnicą zęba. Jeśli pacjent mimo bólu zwleka z wizytą u stomatologa, może pojawić się u niego ropień, zapalenie przyzębia lub martwica.

Alicja