Site Loader

Współcześnie niezwykle ważną rolę odgrywają zdrowie i proste zęby. Podnoszą bowiem poczucie własnej wartości, ułatwiając funkcjonowanie w życiu osobistym oraz zawodowym. Niestety wiele osób zmaga się na co dzień z widocznymi ubytkami w uzębieniu, a także rozmaitymi nieprawidłowościami zaburzającymi estetykę uśmiechu. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu poddania się wybranemu zabiegowi protetycznemu.

Korony i licówki to najpopularniejsze rozwiązania

Braki zębowe negatywnie wpływają na żucie, werbalne porozumiewanie się czy wygląd rysów twarzy. Poza tym są przyczyną poważnych schorzeń, takich jak choćby chroniczny ból szczęki, zaawansowane wady zgryzu, próchnica oraz zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skokowo-żuchwowego. Najprostszym sposobem na pozbycie się problemu jest w tym przypadku zamontowanie koron protetycznych na implantach. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy zęby uległy zniszczeniu w wyniku mechanicznego urazu. Co istotne, umożliwiają łatwą korekcję kształtu i położenia konkretnych zębów w łuku. Najlepiej postawić na modele pełnoceramiczne i porcelanowe z podbudową metalową, gdyż znakomicie łączą w sobie wysoką wytrzymałość z naturalnym wyglądem. Na uwagę zasługują ponadto licówki, czyli bardzo cienkie płatki z porcelany przyklejane bezpośrednio do szkliwa. Oprócz niewątpliwych właściwości estetycznych wzmacniają ogólną trwałość zębów i gwarantują równomierny rozkład sił w trakcie żucia. Jeśli interesują nas wymienione powyżej zabiegi z kategorii protetyka Poznań to miasto, gdzie znajdziemy co najmniej kilka gabinetów specjalizujących się w tym zakresie.

Pozostałe efektywne metody

Alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie ubytków zębowych jest założenie wypełnień typu inlay i onlay. Przypominają one nakładki, a są wykonywane z żywic kompozytowych na podstawie pobranego wcześniej wycisku. Dzięki temu perfekcyjnie dopasowują się do rozmiaru oraz kształtu wnęki. Jeszcze inna wartościowa opcja to most protetyczny zbudowany z przęsła odtwarzającego funkcję uszkodzonego lub utraconego zęba. Mocuje się go zawsze na filarach zlokalizowanych po obu stronach danej luki. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o stosunkowo tanich protezach ruchomych wyprodukowanych z akrylu. Dają one w pełni satysfakcjonujące rezultaty estetyczne, a przy tym nie obciążają nadmiernie portfela. Stanowią zatem ekonomiczny wybór dla osób starszych. Ich użytkowanie nie jest jednak zbyt komfortowe, bo wzmagają wydzielanie śliny i przypominają o obecności elementu obcego w jamie ustnej.

Alicja